Sokólska Grupa Strzelecka

Forum Sokólskiej Grupy Strzeleckiej


#1 2011-10-19 18:59:06

 Ninja

Administrator

Skąd: Sokółka
Zarejestrowany: 2011-10-16
Posty: 57
Punktów :   

PM-84 Glauberyt

PM-84 Glauberyt
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Submachine_gun_PM-84.jpg

PM-84 Glauberyt to polski pistolet maszynowy skonstruowany przez R. Chełmickiego, J. Chętkiewicza oraz S. Brixa w radomskim Ośrodku Badań Rozwojowych. Broń wprowadzono do uzbrojenia pod koniec lat 80-tych jako następcę pistoletu maszynowego PM-63 RAK. Glauberyt działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Zamek teleskopowy w przednim położeniu nachodzi i obejmuje lufę, zastosowanie takiego rozwiązania umożliwiło skrócenie broni. Zamek hamowany jest przez dwie sprężyny powrotne. W celu zmniejszenia szybkostrzelności teoretycznej zastosowano opóźniacz umieszczony z tyłu chwytu pistoletowego. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Przycisk zatrzasku zamka, umożliwiający "spuszczenie" zamka w przednie położenie, znajduje się z lewej strony komory zamkowej nad chwytem pistoletowym. Zastosowano dwie rączki zamkowe poruszające się w wycięciach z lewej i prawej strony broni pomiędzy komorą zamkową a pokrywą komory zamkowej. Rączki zamkowe przymocowane są sztywno do zamka, dlatego też poruszają się w trakcie strzelania. Pistolet zasilany jest radzieckim nabojem pistoletowym 9x18mm 57-N-181S, zasilanie odbywa się z umieszczonych w chwycie pistoletowym dwurzędowych magazynków pudełkowych z dwurzędowym wyprowadzeniem. Stosowane są magazynki o pojemności 15 oraz 25 naboi, magazynki na 15 naboi nie wystają z chwytu pistoletowego. Przycisk zatrzasku magazynka umieszczono na dole chwytu pistoletowego za magazynkiem , jednak rozwiązanie to nie wydaje się zbyt dobre. Glauberyt wyposażony jest w lufę z zewnętrznym gwintem umożliwiającym montaż tłumika dźwięku. Co ciekawe lufę można odłączyć od broni bez konieczności rozkładania pistoletu. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia, pełniące również funkcję bezpiecznika, znajduje się z lewej strony komory zamkowej za chwytem pistoletowym. PM-84 posiada składany do tyłu przedni chwyt pistoletowy wykonany z tworzywa sztucznego oraz metalową kolbę wysuwaną. Zastosowano przyrządy celownicze składające się z muszki oraz celownika przerzutowego. Celownik posiada nastawę na 75m z przeziernikiem oraz nastawy na 75m, 150m i 200m ze szczerbinką. Rozkładanie broni następuje poprzez odłączenie pokrywy komory zamkowej oraz komory spustowej. Pistolet maszynowy PM-84 został wyprodukowany w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Na podstawie PM-84 skonstruowano pistolet maszynowy PM-84P zasilany nabojem 9x19mm Parabellum.



PM-84P
http://www.opisybroni.republika.pl/glauberyt.jpg

PM-84P (P oznacza Parabellum) to polski pistolet maszynowy skonstruowany na podstawie PM-84. Broń wprowadzono do uzbrojenia w 1994r. Pistolet działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Hamowany przez dwie sprężyny powrotne zamek teleskopowy w przednim położeniu nachodzi i obejmuje lufę. W celu zmniejszenia szybkostrzelności teoretycznej zastosowano opóźniacz umieszczony z tyłu chwytu pistoletowego. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Przycisk zatrzasku zamka znajduje się z lewej strony komory zamkowej nad chwytem pistoletowym. Zastosowano dwie zmodyfikowane rączki zamkowe poruszające się z lewej i prawej strony broni w wycięciach pomiędzy komorą zamkową a pokrywą komory zamkowej. Rączki zamkowe przymocowane są sztywno do zamka, dlatego też poruszają się w trakcie strzelania. PM-84P w odróżnieniu od swego poprzednika nie jest zasilany nabojem 9x18mm, lecz silniejszym nabojem 9x19mm Parabellum, dlatego też masa zamka uległa zwiększeniu. Zasilanie odbywa się z umieszczonych w chwycie pistoletowym dwurzędowych magazynków pudełkowych z dwurzędowym wyprowadzeniem. Magazynki mają pojemności 15 i 25 naboi oraz nie są wymienne z magazynkami od PM-84. Przycisk zatrzasku magazynka umieszczono na dole chwytu pistoletowego za magazynkiem. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia, pełniące również funkcję bezpiecznika, znajduje się z lewej strony komory zamkowej nad chwytem pistoletowym. PM-84P posiada składany do tyłu przedni chwyt pistoletowy wykonany z tworzywa sztucznego oraz wzmocnioną metalową kolbę wysuwaną. Zastosowano przyrządy celownicze składające się z muszki i celownika przerzutowego. Celownik posiada nastawy na 75m i 150m z przeziernikiem oraz nastawy na 75m i 150m ze szczerbinką. Pistolet maszynowy PM-84P charakteryzuje się również wzmocnioną komorą zamkową, zmodyfikowaną pokrywą komory zamkowej oraz dłuższą lufą pozbawioną zewnętrznego gwintu do mocowania tłumika dźwięku. Lufa, podobnie jak w PM-84, może zostać odłączona od broni bez konieczności rozkładania pistoletu. Na podstawie PM-84P skonstruowano odmianę policyjną, która w odróżnieniu od standardowej charakteryzuje się jedną rączką zamkową umieszczoną z lewej strony broni, zmodyfikowanym celownikiem oraz zmodyfikowaną kolbą.

PM-98
http://www.fotydostrony.yoyo.pl/PM98.jpg

PM-98 to polski pistolet maszynowy skonstruowany na podstawie PM-84P. Broń działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Zamek teleskopowy, który w przednim położeniu nachodzi i obejmuje lufę, hamowany jest przez dwie sprężyny powrotne. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Przycisk zatrzasku zamka znajduje się z lewej strony komory zamkowej nad chwytem pistoletowym. W celu zmniejszenia szybkostrzelności teoretycznej zastosowano opóźniacz umieszczony z tyłu chwytu pistoletowego. PM-98 wyposażony jest w jedną rączkę zamkową poruszającą się z lewej strony broni w wycięciu pomiędzy komorą zamkową a pokrywą komory zamkowej. Rączka zamkowa porusza się w trakcie strzelania. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków pudełkowych z dwurzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 oraz 25 naboi. Magazynek znajduje się w chwycie pistoletowym. Przycisk zatrzasku magazynka nie jest już umieszczony na dole chwytu pistoletowego, element ten znajduje się z lewej strony broni u nasady kabłąka spustu. Zmiana ta wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak jej zastosowanie spowodowało że magazynki z PM-98 nie są wymienne z magazynkami od PM-84P. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia, pełniące również funkcję bezpiecznika, znajduje się z lewej strony komory zamkowej za chwytem pistoletowym. Pistolet maszynowy PM-98 nie posiada składanego przedniego chwytu pistoletowego, zastosowano natomiast łoże wykonane z tworzywa sztucznego. Wewnątrz łoża może zostać zamontowany laserowy wskaźnik celu lub latarka. Broń posiada metalową kolbę wysuwaną, stopka kolby wyposażona została w gumowy trzewik. Lufa może zostać odłączona od broni bez konieczności rozkładania pistoletu. Broń charakteryzuje się lepszą ergonomią w porównaniu do PM-84P. Na podstawie PM-98 skonstruowano wersję PM-98S pozbawioną opóźniacza, brak opóźniacza spowodował wzrost szybkostrzelności teoretycznej z 640 do 770 strzałów na minutę. PM-98 występuje również w prototypowej odmianie zasilanej radzieckim nabojem pistoletowym 9x18mm, odmiana ta była przeznaczona na eksport.


PM-06
http://www.fotydostrony.yoyo.pl/PM06.jpg
Zdjęcie pochodzi z reklamy Fabryki Broni Łucznik, która została zamieszczona w magazynie Broń i Amunicja

PM-06 to polski pistolet maszynowy skonstruowany na podstawie PM-98. Broń działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Przycisk zatrzasku zamka znajduje się z lewej strony komory zamkowej nad chwytem pistoletowym. Hamowany przez dwie sprężyny powrotne zamek w przednim położeniu nachodzi i obejmuje lufę. W celu zmniejszenia szybkostrzelności teoretycznej zastosowano opóźniacz umieszczony z tyłu chwytu pistoletowego. PM-06 wyposażony jest w jedną rączkę zamkową poruszającą się z lewej strony broni w wycięciu pomiędzy komorą zamkową a pokrywą komory zamkowej. Rączka zamkowa (zmodyfikowana w porównaniu do tej z PM-98) porusza się w trakcie strzelania. Na pokrywie komory zamkowej umieszczono uniwersalną szynę montażową Picatinny ułatwiającą montaż osprzętu. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków pudełkowych z dwurzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 oraz 25 naboi (takie same jak w PM-98). Magazynek znajduje się w chwycie pistoletowym. Przycisk zatrzasku magazynka umieszczono z lewej strony broni u nasady kabłąka spustu. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym i ciągłym. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia, pełniące również funkcję bezpiecznika, znajduje się po obu stronach komory zamkowej za chwytem pistoletowym. PM-06 wyposażony jest w łoże wykonane z tworzywa sztucznego oraz teleskopową kolbę o regulowanej długości (3 położenia). Wewnątrz łoża można zamontować laserowy wskaźnik celu lub latarkę. Broń charakteryzuje się układem liniowym (punkt podparcia kolby znajduje się na jednej linii z lufą), dlatego też podrzut powinien być mniejszy niż w PM-84P i PM-98. Lufa może zostać odłączona od broni bez konieczności rozkładania pistoletu. Pistolet maszynowy PM-06 występuje w wersji PM-06S, która podobnie jak PM-98S, pozbawiona jest opóźniacza. Brak opóźniacza spowodował wzrost szybkostrzelności teoretycznej.


BRS-99
http://www.fotydostrony.yoyo.pl/BRS-99.jpg

BRS-99 to polski pistolet samopowtarzalny skonstruowany na podstawie pistoletu maszynowego PM-98. Należy jednak zaznaczyć że konstrukcje takie jak BRS-99 (broń samopowtarzalna skonstruowana na podstawie pistoletu maszynowego) określane są również mianem pistoletów szturmowych. BRS-99 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Zamek teleskopowy w przednim położeniu nachodzi i obejmuje lufę. Zamek hamowany jest przez dwie sprężyny powrotne. Po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Przycisk zatrzasku zamka znajduje się z lewej strony komory zamkowej nad chwytem pistoletowym. Zastosowano jedną rączkę zamkową poruszającą się z lewej strony broni w wycięciu pomiędzy komorą zamkową a pokrywą komory zamkowej. Rączka zamkowa porusza się w trakcie strzelania. Pistolet zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z dwurzędowych magazynków pudełkowych z dwurzędowym wyprowadzeniem o pojemności 15 oraz 25 naboi (takie same jak w PM-98). Magazynek znajduje się w chwycie pistoletowym. Przycisk zatrzasku magazynka umieszczono z lewej strony broni u nasady kabłąka spustu. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym oraz mechanizm spustowy umożliwiający strzelanie jedynie ogniem pojedynczym. Z lewej strony broni za chwytem pistoletowym znajduje się skrzydełko bezpiecznika (skrzydełko to w PM-98 pełniło również funkcję przełącznika rodzaju ognia). Broń posiada łoże wykonane z tworzywa sztucznego oraz metalową kolbę wysuwaną, stopka kolby wyposażona została w gumowy trzewik. Wewnątrz łoża można zamontować laserowy wskaźnik celu lub latarkę. BRS-99 w porównaniu do PM-98 charakteryzuje się dłuższą lufą o długości 250mm, nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby w BRS-99 zastosować pochodzącą z PM-98 lufę o długości 185mm. Lufa może odłączona od broni bez konieczności rozkładania pistoletu.

http://www.fotydostrony.yoyo.pl/PM84.jpg
PM-84P z rozłożoną kolbą oraz rozłożonym przednim chwytem pistoletowym


http://www.fotydostrony.yoyo.pl/PM84P%20Rozlozony.jpg
Rozłożony częściowo PM-84P.


http://www.fotydostrony.yoyo.pl/PM84P%20Policyjny.jpg
PM-84P w odmianie policyjnej.


http://www.fotydostrony.yoyo.pl/BRS-99%20Kolba%20Rozl.jpg
Pistolet samopowtarzalny BRS-99 z lufą o długości 185mm.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bmwinoforum.pun.pl www.kungfu-panda.pun.pl www.tibiacc.pun.pl www.death-note.pun.pl www.karczmaankhmorpork.pun.pl