Sokólska Grupa Strzelecka

Forum Sokólskiej Grupy Strzeleckiej

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2011-10-19 19:14:14

 Ninja

Administrator

Skąd: Sokółka
Zarejestrowany: 2011-10-16
Posty: 57
Punktów :   

Pistolet maszynowy Bakanowskiego

Pistolet maszynowy Bakanowskiego
http://www.opisybroni.republika.pl/PM%20Bakanowski.jpg

Pistolet maszynowy Bakanowskiego to broń skonstruowana najprawdopodobniej podczas okresu IIwś w warunkach konspiracyjnych. Jeden z egzemplarzy broni przekazany został w 1977r do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z Wojskowej Akademii Technicznej. Przez długi okres czasu uważano że egzemplarz znajdujący się w Muzeum Wojska Polskiego jest jedynym wytworzonym egzemplarzem oraz nie posiadano wiedzy kto jest konstruktorem broni. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę że jedyne oznaczenie jakie można zobaczyć na pistolecie maszynowym Bakanowskiego to liczba 56 wybita na gnieździe magazynka. W latach 90. Muzeum Wojska Polskiego otrzymało drugi egzemplarz pistoletu maszynowego Bakanowskiego. Egzemplarz przekazany do muzeum w latach 90. zakupiony został na aukcji w Londynie, według osoby która przekazała pistolet konstruktorem broni jest Z. de Lubowicz Bakanowski. Pistolet przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w 1977r nie posiada magazynka, natomiast pistolet przekazany do muzeum w latach 90. jest mocno niekompletny (w skład broni wchodzi komora zamkowa, zamek, chwyt pistoletowy, gniazdo magazynka).



Konstrukcja pistoletu maszynowego Bakanowskiego
Pistolet maszynowy Bakanowskiego działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelanie następuje z zamka otwartego. Nie zastosowano zatrzasku zatrzymującego zamek w tylnym położeniu po wystrzeleniu z magazynka ostatniego naboju. Broń posiada rurową komorę zamkową. Co ciekawe nie zastosowano typowej rączki zamkowej, a element obejmujący od góry komorę zamkową (przekrój poprzeczny o kształcie zbliżonym do odwróconej litery U). Wspomniany element połączony jest z zamkiem umieszczonym we wnętrzu komory zamkowej i porusza się razem z zamkiem podczas strzelania. Element ten pełni rolę rączki zamkowej oraz ciężarka zwiększającego masę zamka. Przeładowanie broni odbywa się poprzez objęcie dłonią elementu zwiększającego masę zamka i odciągnięciu go w tylne położenie. Pod tylną częścią komory zamkowej znajduje się komora spustowa. Pozbawiony przełącznika rodzaju ognia mechanizm spustowy dostosowany jest jedynie do ognia ciągłego. Po lewej stronie komory spustowej, nad spustem, znajduje się skrzydełko bezpiecznika. Pistolet strzela nabojem 9x17mm Short, jest to dość nietypowy nabój jak na pistolet maszynowy z okresu IIwś (większość pistoletów maszynowych z okresu IIwś strzelała nabojem 9x19mm Parabellum). Gniazdo magazynka umieszczono pod komorą zamkową, przed chwytem pistoletowym. Żaden z zachowanych egzemplarzy nie jest wyposażony w magazynek, jednak najprawdopodobniej zasilanie odbywało się z dwurzędowego magazynka pudełkowego wtykanego pionowo do gniazda. Wokół lufy, na jej całej długości, znajduje się perforowana osłona. Broń posiada drewniany chwyt pistoletowy znajdujący się pod tylną częścią komory spustowej, nie zastosowano natomiast kolby i łoża. Elementy pistoletu łączone są w większości przy użyciu gwintów.



Pistolet maszynowy Bakanowskiego ogółem
Pistolet maszynowy Bakanowskiego charakteryzuje się niewielkimi wymiarami i prostą konstrukcją. Ciekawe rozwiązanie to obejmujący komorę zamkową element służący jako rączka zamkowa oraz ciężarek zwiększający masę zamka. Zastosowanie takiego elementu umożliwiło skrócenie drogi zamka i tym samym zmniejszenie długości broni. Wspomniany element porusza się podczas strzelania, jednak nie powinno stanowić to problemu, biorąc pod uwagę że z pistoletu maszynowego zazwyczaj strzela się krótkimi seriami. Pistolet strzela niezbyt silnym nabojem 9x17mm Short, jednak należy zaznaczyć że ze względu na brak kolby broń najprawdopodobniej przeznaczona była do strzelania na niewielkie odległości. Co ciekawe w wielu książkach zdjęcie przedstawiające pistolet maszynowy Bakanowskiego umieszczone jest z opisem sugerującym że na zdjęciu widać pistolet maszynowy Błyskawica. Tego typu błędny opis można znaleźć między innymi w książce "1000 słów o broni i balistyce" napisanej przez Stanisława Toreckiego oraz w "Typy Broni i Uzbrojenia nr 14, pistolet maszynowy PM-63" napisanym przez Mieczysława Adamczyka.


http://www.fotydostrony.yoyo.pl/PM%20Bakanowski%202.jpg
Pistolet maszynowy Bakanowskiego


http://www.fotydostrony.yoyo.pl/PM%20Bakanowski%201000%20Slow.jpg
Pistolet maszynowy Bakanowskiego podpisany jako Błyskawica. Fragment książki "1000 słów o broni i balistyce"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.swinka-team.pun.pl www.poekomny.pun.pl www.animili.pun.pl www.chinaphones.pun.pl www.prodigy.pun.pl